blog vipa
mój dzień to 3 filiżanki kawy

blog vipa

Raspberry Pi

8 stycznia, 2014 . by vip

Dla lubiących zabawę elektroniką mogę z czystym sumieniem, po kilku miesiącach używania jako domowe centrum multimediów, polecić Raspberry Pi z dystrybucją Raspbmc.

Daje się toto używać jako odtwarzacz multimedialny z obsługą pilota po HDMI CEC (xbmc), serwowanie danych po sieci (MPD, samba), czy na przykład backup z wykorzystaniem rsync.

Niestety nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, ma też wady:

 • trochę mało ramu (nowe wersje mają go już 512MB, więc na pewno jest lepiej)
 • NAS jest wolny, 1,5MB/s z dyskiem na usb (nie jest mi znana możliwość podłączenia dysku sata)
 • gniazdo usb „wyrabia się” – u mnie gdzieś musi być jakieś zwarcie, podczas podłączania na żywo zdarza się zwiecha (podłączyłem huba usb, żeby nie tykać samego gniazda i już nie ma problemu)
 • system na karcie sd (choć można przenieść na dysk twardy) – co jakiś czas niezbędne jest wyciągnięcie karty i zrobienie fsck na drugim komputerze
 • audio po analogu pryka

Na deser zostaje także zabawa z GPIO ;-)

2 komentarze to “Raspberry Pi”

 1. Wojciech Błaszkowski Says:

  Jaki zasilacz stosujesz do RPi? Jakiej wydolności prądowej? Być może problemem nie jest zwarcie, ale nagły zwiększony pobór prądu przez dysk (talerze mają bezwładność, trzeba je rozruszać). Ja do większości routerków daję zasilacze z wydajnością prądową 200% – 500% powyżej normy. Problemów jakichkolwiek brak.

 2. vip Says:

  Hub zasilany dodatkowo, więc to nie kwestia zasilacza. Próbowałem też różnych, aż do 1,5A, (choć nie jestem pewny czy zamieniałem też kable).
  Na razie problemu nie mam :)

Leave a Reply